בלוג
 
   
 

"העובד המשגשג" הוא לא רק שלך והוא "מולטי קרייריסט"

"העובד המשגשג" הוא לא רק שלך והוא "מולטי קרייריסט"

מאת: מיטל קארה-פוליאק, מרצה ומומחית לעתידנות חברתית, מחברת הספר "אנשי המחר"

ניהול משאבי אנוש בשנת 2015

סעיפי הוצאות ניהול כוח האדם בארגונים הולכים וגדלים. גיוס, קליטה, שימור וכיוב' הם רק חלק מאתגרי מחלקות משאבי האנוש. תחת השפעת הטכנולוגיה, מבקשים צעירים רבים אתגר ומימוש עצמי ומסלול ה"קריירה" בארגונים לא מהווה אלטרנטיבה יחידה, כפי שהיוותה עבור דורות העובדים שקדמו להם. מועמדים רבים מביעים חוסר עניין ומוטיבציה נמוכה, כבר בשלבי הגיוס ואחרים נוטשים תוך תקופת עבודה קצרה, שלא מותירה לארגון זמן רב ליהנות מפירות הכשרתם.

למה זה קורה?

העובדים של 2015 השתנו, הארגונים ממשיכים בשלהם.

בעקבות הטכנולוגיה שמקיפה אותנו בכל רגע נתון, השתנו מיומנויות הקשב וסף הרגש של העובדים שלנו. הסביבה האינטרנטית מפתחת קשב מפוזר המאפשר להם לראות מספר גדול של פרטים וגורמים. לעומת זאת, ריכוז במשימה אחת לאורך זמן מהווה משימה מאתגרת במיוחד. כתוצאה מזה, מעדיפים עובדים לבצע מגוון משימות מורכבות, המחייבות ראייה של מספר גורמים בו בזמן. גם פרויקטים קצרי טווח, המספקים פיד-בק מיידי, זוכים לטיפול טוב יותר. בנוסף, הסביבה האינטרנטית עתירת הריגושים העלתה את סף הריגוש ואת הרעב לריגושים, עובדים מבקשים לחוש אתגר, עניין ומחפשים את המשרות ןהארגונים המחזקים את תחושת ההגשמה והיצירה.

אל מול האבולוציה של העובד, מרבית הארגונים דבקים באותן שיטות ניהול שהומצאו ואומצו בתחילת המאה הקודמת, עם הקמתם של המפעלים הגדולים הראשונים. בין היתר- מבנה ארגוני היררכי, חלוקת תפקידים נוקשה וקבועה, עבודה במשרה מלאה ובשעות קבועות ועוד. שיטות הניהול הללו נועדו "לחנך" את העובדים ולהעביר אותם מתעסוקה חקלאית לעבודה במפעל. מעטים הארגונים שהשכילו לעצור ולבחון את הדברים מחדש- בסביבה תחרותית כל כך, יש ערך מוסף גדול גדול לעובדים מחויבים ומוטיבציונים, בעלי שיקול דעת עצמאי. הפנטזיה של כל מעסיק היא שעובדיו יגיעו לעבודה מלאי אנרגיה, מעורבים ומחויבים לעבודה וליצירת הווה ועתיד טובים יותר להם ולחברה, ולא פחות חשוב- שיתמידו בכך לאורך זמן.

העובד ה"משגשג"

מחקר שנערך ב"מרכז המלגות לארגון חיובי" בבית הספר לעסקים "רוס" שבמישיגן ארה"ב, הגדיר את העובד שבפנטזיה כ"עובד משגשג". החוקרים, גרטשן ספיצר וקריסטין פורת, חקרו מה הופך  עובדים למרוצים ויצרניים, מעורבים רגשית ושכלית ביצירת עתיד טוב יותר עבור הארגון, בעלי אנרגיות גבוהות ובו בזמן שאינם נשחקים. השגשוג, על פי המחקר, מושג בארגונים המשלבים שני מרכיבים בניהול העובדים שלהם- יצירת תחושת חיוניות, עם למידה וצמיחה אישית.

תחושת חיוניות נוצרת כאשר ארגונים מעניקים לאנשים את התחושה שמה שהם עושים הוא משמעותי. עובדים כאלו "משפריצים" אנרגיה חיובית וגם מפיקים אנרגיה כזו מאלו שסביבם. למידה וצמיחה אישית מגיעה עם רכישה של ידע ומיומנויות חדשות. הלמידה מגבירה את תחושת הערך והאמונה של העובד בעצמו, והדברים יבואו לידי ביטוי בעבודתו.

העובד המשגשג הוא לא בהכרח רק שלך

סיפוק של חיוניות ולמידה לא פשוט לכל ארגון ופעמים רבות מחייב יציאה מהקופסא- דרך גיוון הגדרות תפקיד, מעבר למבנה ארגוני רשתי (עבודה בצוותים על פי פרויקט), שילוב עבודה מהבית, היקפי משרה חלקיים ואופני ההעסקה מגוונים. אפשרות נוספת היא לאפשר לעובדים לעבוד במשרות שונות- כעצמאים או כשכירים בארגון אחר, זאת מתוך הבנה שעובד שמרכיבי החיוניות והלמידה שלו מסופקים בחלקם דרך עבודה במשרה אחרת כעצמאי, או בארגון אחר, יעבוד טוב יותר גם בארגון שלכם.

בסופו של דבר, רק חברות שתספקנה לעובדיהן פלטפורמה ארגונית, שתאפשר להם להגיע לסיפוק הצרכים החדשים/ישנים – צורך במימוש עצמי, בתשוקה, באוטונומיה – יקבלו עובדים מסופקים, יוזמים, יצירתיים, עצמאיים, שיהוו את המנוע של הארגון ויאפשרו לו להתמודד טוב יותר בסביבה התחרותית.

מיטל קארה פוליאק יועצת ארגונית, מומחית לתקשורת בינאישית, מחברת הספר "אנשי המחר". הקדישה את השנים האחרונות לחקר ולמידה של עולם המחר, דרך עשרות מחקרים עדכניים וע"י ביצוע עשרות ראיונות.