בלוג
 
   
 

התניה פאבלובית בארגון שלכם

התניה פאבלובית בארגון שלכם
זוכרים את הכלבים של פבלוב? בעשור האחרון של המאה ה-19  ערך איוואן פבלוב את הניסוי המפורסם שלו בכלבים בו גילה את ההתניה הקלאסית- מצב בו "הצמדה" של גירוי מותנה (בניסוי הזה= פעמון), מביאה לתגובה של גירוי בלתי מותנה (=מזון). לאחר "הקדמה" של צלצול פעמון להגשת מזון מספר פעמים, גילה פבלוב כי הכלבים מריירים למשמע צלצול הפעמון, גם אם המזון כבר לא הגיע אחריו.
 
ובכן, בעוד פבלוב לימד את הכלבים שלו לרייר למשמע צלצול פעמון, האינטרנט לימד אותנו להתרגש למשמע התראת הודעה...
 
בסביבה מקוונת בה כולם מתחרים על תשומת הלב שלנו, ועל ה"לייק" שלנו, כתבים/ משווקים וגם סתם חברים מנסים לרגש אותנו יותר ויותר. כל הודעה/ סטאטוס מרגש, מביא לשחרור אנדורפינים לדם, ובהתאם, הגוף שלנו למד לקשר בין צפצוף והתראה לתחושת ריגוש- כל צפצוף מקפיץ את הלב, מסית את תשומת הלב ומזרים אנדורפינים לגוף. על פי אותה התניה פבלובית, אנדורפינים משתחררים לנו למערכת הדם מספר גדול מאוד של פעמים ביום (חשבו על כמות הצפצופים/הבהובים שאתם מקבלים ביום), בדיוק כמו הריור של הכלבים של פבלוב. כל זאת מלבד הבדל אחד גדול- בעוד שהריר של הכלבים רק מכין את הגוף לעיכול מזון, האנדורפינים בגוף שלנו הם סם מעורר לכל דבר, וכמו כל סם יש להם שתי השפעות פיזיולוגיות רציניות:
 
האחת- אנחנו הופכים לצרכנים חסרי שובע של ריגושים, רוצים כאלו יותר ויותר.
 
השנייה- סף הרגש שלנו עולה- עם הזמן, הגירוי צריך להיות הרבה יותר אקסטרימי כדי שיספק אותנו.
 
מהעולם המקוון, הצורך הזה שלנו בריגושים זולג אל תוך החיים האמיתיים- מספורט ופעילויות אקסטרים, אלכוהול וסמים מגיל צעיר ובכמויות גדולות, סקס בכל וורסיה מרגשת, ועוד ועוד... אנו מחפשים ריגוש בכל מקום. וכן- זה מגיע גם לעולם העבודה- רבים מאתנו מתקשים כיום להתמודד עם עבודה שגרתית או בנאלית, אנו מבקשים ליצור משהו חדש ומרגש, מחפשים אתגר מיוחד, עניין וגיוון.
 
קשה לפספס את תחושת התסכול שמציפה את מסדרונותיהם של ארגונים רבים. רובנו חונכנו כי הדרך הקרייריסטית הנכונה הינה ללמוד מקצוע ולאחריו להשתלב בארגון גדול ויציב, אך כאמור בינתיים השתנה סף הרגש שלנו ועמו גם תפיסות העולם שלנו ופתאום- זה לא מספיק! עובדים בכל הגילאים ובמגוון מקצועות, חשים לחלוטין אומללים- הם לא רוצים לעבוד, הם רוצים יצירה והגשמה!
 
יכולים להזדהות עם האמירה הזו?
 
שימו לב- תהליכי הגיוס ושימור העובדים הינם מסעיפי ההוצאה הגדולים ביותר של ארגונים רבים. מועמדים רבים מביעים חוסר עניין ומוטיבציה כבר בשלבי הגיוס, אחרים נוטשים תוך תקופת עבודה קצרה שלא מותירה לארגון זמן מספיק ליהנות מפירות הכשרתם. הסיבה במקרים רבים נעוצה בעובדה שבמקום להתמקד במהות התפקיד, ביכולתו של העובד להיות משמעותי ויוצר, מתמקדים תהליכי הניהול במנגנוני תגמול ובקרה.
 
הקדישו מחשבה למנגנוני הניהול בארגון שלכם- נסו לתת לעובדים שלכם אנדורפינים, ותראו איך זה משמר אותם טוב יותר מכל הטבה חומרית שהיא!

מיטל קארה פוליאק יועצת ארגונית, מומחית לתקשורת בינאישית, מחברת הספר "אנשי המחר". הקדישה את השנים האחרונות לחקר ולמידה של עולם המחר, דרך עשרות מחקרים עדכניים וע"י ביצוע עשרות ראיונות.